Ankara Çorumlu Dernekler Federasyonu
YÖNETİM TÜZÜK AMACIMIZ DERNEKLERİMİZ ÇORUM TARİHÇE ÜNLÜLERİMİZ ULUSAL-YEREL BASIN İLETİŞİM
HAYRİ ÇAĞIR’DAN ANLAMLI KONUŞMATarih 10 Haziran 2013, 18:14 Editor: Editör Aydın Tufan

HAYRİ ÇAĞIR’DAN ANLAMLI KONUŞMA

 5.yapılan Çorumlu Dernekler Federasyonu Genel Kurulunda konuşan Genel Başkan Hayri Çağır önemli konulara ait görüşlerini dile getirdi. Ankara’da yaşayan nüfus içinde dışarıdan gelenlerin Çorumlu olarak birinci sırada yer almasının önemine değindi. Çağır, “Bizlere sayısal üstünlüğün yanı sıra gündemle ilgili önem arz eden önemli görevler düşmektedir. Sivil toplum kuruluşu olarak yükselttiğimiz çıtanın getirdiği bu sorumluluğu her alanda hissetmeli ona göre hareket etmeliyiz.”dedi.

 

Hayri Çağır’ın genel kuruldaki konuşması şöyle :

Kıymetli Dernek Başkanlarımız ve delegelerimiz.

 Uzaktan ve yakından Genel Kurulumuza icabet eden hemşerilerimiz, sevgili dostlarımız.

Hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyor Çorumlu Dernekler Federasyonumuz Yönetim Kurulu adına hepinize saygılar sunuyorum.

Federasyonumuzun Olağan Genel Kurulunun hayırlara vesile olmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.

Değerli Hazirun Kıymetli Büyüklerim Sevgili Hemşerilerim.

Bizler doğduğu yerlerden başta ekonomik sebepler olmak üzere göç etmiş doyduğu kent olan Ankara’yı artık ikinci bir vatan kabul eden Çorumlularız.

Bizler Ankaralı Çorumlular olarak yaşadığımız Ankara’mızı seviyoruz, Ankara’ da yaşamaktan mutluyuz ve Ankara’mızı kalkındırmak için her bir Çorumlu yılmadan usanmadan geçmişte olduğu gibi bugünde çalışmaktayız.

Sevgili Hemşerilerim..

Hepimizin ortak hikâyesi mücadelelerle dolu hayat hikâyesidir.

Yüce Allaha şükrediyoruz ki artık bugün hemşerilerimizin her birisi bürokraside ve ekonomide dudak ısırtan yerlere gelmiş ve de gelmektedir.

 İşte ilk neslin verdiği bu mücadelenin bizlerden sonra gelecek nesle tecrübe olarak yansıması gerekmektedir.

Bu tecrübe mirası da ancak bu güzide topluluklar vasıtası ile mümkün olacaktır.

 Kıymetli Hemşerilerim

Bizim yaşadığımız coğrafya yıllardır bir arada yaşama kültürünün hep ön planda olduğu insanların birbirlerini sevip hoşgörü ile yaklaştığı topraklar olmuştur.

Bu kültür 3.bin yıllık bir mirasa sahiptir. Birlikte olmak beraber olmak iri olmak ve diri olmak bu milletin özünde vardır ve var olmaya devam edecektir.

Bizleri ayakta tutan ve tutacak olan da bu bilincimiz ve beraberliğimizdir.

Bizler Çorumlular olarak kurtuluş savaşı sürecinde en aziz canını ortaya koymanın yanı sıra halkın malı ve emeği ile savaşa katılmanın timsali olan Tekalif-i Milliye (Milli Yükümlülük ) kanununa en hızlı ve en kapsamlı uyan il olmuşuzdur.

İşte sevgili dostlar Bizler böyle bir coğrafyanın çocuklarıyız.

Kıymetli dostlar Şeyh EDEBALİ diyor ki..

Geçmişini iyi bil ki, Geleceğe sağlam basasın. Nereden Geldiğini unutma ki, nereye gideceğini unutmayasın.

İşte Sevgili Hemşerilerim..

Nereden geldiğimizi unutmadık ve nereye yürüdüğümüzü bir an olsun bile unutmayacağız. Bizler sevgi hoşgörü medeniyetinin aydınlık geleceğimiz adına birlik ve beraberlik çınarının altında hep beraber toplanacağız.

Bizim çınarımızın gölgesinde ayrım yoktur ayrımcılık yoktur, ötekileştiren bizden değildir. Kavganın gürültünün silahın değil sevginin kardeşliğin, birliğin, kalemin gücü vardır.

Hiçbir şey üretemeyen ortaya maddi ve manevi anlamda bir şey ortaya koyamayan insanların yaptığı gibi ne olur dedikoduyu, fesadı, ayrımcılığı, kini yanımızdan uzaklaştıralım.

Ne güzel demiş değil mi? Hz. Mevlana.

Her gün bir yerden bir yere göçmek ne güzel

Bulanmadan dupduru akmak ne hoş

Dün dünde kaldı cancağızım

Bugün yeni şeyler söylemek lazım.

Evet, bugün geleceğimize dair yeni şeyler söyleme zamanıdır.

Çorum adına Ankara’mız adına çocuklarımız adına geleceğimiz adına birliğimiz beraberliğimiz adına yeni şeyler söyleme zamanıdır. İnsansız kargo uçaklarının kıtalar arası yük taşımaya başladığı bugünlerde dedikodu değil proje üretme anıdır.

Bundan sonra da beraber olma günüdür bir olma günüdür iri olma günüdür diri olma günüdür.

Bu toplantıların bizleri yeni bir heyecana yeni bir coşkuya yeni bir ufağa götürmeleri gerekmektedir.

Hedefsiz kuru gürültülerin sadece kaybeden bir tarafı vardır. Oda bizler ve bizden sonraki gelecek çocuklarımız olacaktır.

Hadi gelin kavgayı deneyelim bu güzide topluluğu dedikoduyla, hasetlikle, kıskançlıkla, bencillikle dağıtmayı deneyelim. Onlarca yıl toplanması için maddi ve manevi anlamda emek ve çaba harcanan bu güzellikler, bu birliktelikler, bu kardeşlikler, bu samimiyet on dakikaya kalmadan yerle bir edelim. Yapmak zordur yıkmak en kolayıdır. Toplamak zordur dağıtmak kolaydır.

Sevgili Hemşerilerim

Çoruma ve Çorumlu ya hizmet etmiş her kim olursa olsun saygıya hürmete layıktır. Çünkü bizler iyilik bilen bir toplumuzdur.

Bugüne kadar bizler adına Çorumlular adına memleketimize hizmet eden bu federasyonun kuruluşundan bugüne kadar her aşamada hizmet vermiş olan tüm hemşerilerimize ve büyüklerimize de teşekkürlerimi şükranlarımı sunuyorum.

Bizlerde göreve geldiğimiz günden itibaren birlikte çalıştığımız tüm arkadaşlarımızla uyum içerisinde karşılıklı sevgi ve saygıya dayanan bir anlayışla çalışmaya devam etmekteyiz.

Federasyon Başkanlığı emanetinin tarafımıza verildiği günden güzel bugüne değin hemşerilerimiz memleketimiz adına yaptıklarımızı gözden geçirdik başladıklarımızı kontrol ettik yapacaklarımızı düşündük yapamadıklarımızın hesabını yaptık.

Tüm bunları yaparken de bizlere Federasyon adına herhangi bir piyango bileti, loto, toto ikramiyesi çıkmadı ve üyelerimizden tek kuruşluk bir bağış almadık istemedik.

 Üye derneklerimizin ve yönetim kurulumuzun bize olan güveni, yanımızda dik durmaları, pozitif enerji vermeleri, en önemlisi de dua etmeleri her şeyin üzerinde olduğunu bilmenizi isterim.

Sevgili Hemşerilerim…

Verilen bu görevi kabul etmekte belki biliyorsunuz belki de bilmiyorsunuz kabul etmede gerçekten çok zorlandım.

İş hayatındaki mevcut işlerim ve sosyal ve siyasal hayatta aldığım diğer görevler bu görevi kabulde beni zorlamıştır. Ancak bu görevi yapmam noktasındaki samimi ısrarlar ve oluşan fikir birliği bu görevi kabulümdeki en önemli gösterge olmuştur.

Görevi almak noktasından öte bu görevlerin layıkıyla yerine getirilmesindeki anlayışım hiç durmadan beni ve yönetim kurulundaki arkadaşlarımı çalışmaya sevk etmiştir.

Bu anlayıştan hareketle;

*2012 yılında Keçiören Halil İbrahim sofrasında yaklaşık 2.000 kişinin katıldığı bir iftar programı düzenlenmiştir. Beş gün süreyle kültürümüzü anlatan Çorum evi alanları dolduran hemşerilerimizin hizmetine sunulmuştur.

*Yine 2012 yılında Mamak ta verilen iftar yemeği ramazan eğlencesi ve 30 gün boyunca kültürümüzün anlatıldığı çorum evi ramazan boyunca açık kalmıştır.

*Ankara ‘ da ilk defa yapılan ve 173.000 kişinin ziyaret ettiği Dünya Medeniyetler Başkenti Çorum Günleri 15- 18 Kasım tarihleri arasında Atatürk Kültür Merkezinde açılmıştır.

Ankara’da yaşayan diğer illerden gelen kardeşlerimiz Çorum Kültürünü yakından tanıma imkânı elde etmişler.

Ankara’da yaşayan Çorumlu hemşerilerimizde sılayı hatırlama fırsatını yakalamış gençlerimiz kendi öz kültürünü görme ve kültür hafızalarına kayıt etme imkânını bulmuşlardır.

 İşte Kıymetli hemşerilerim her şeyin bir olgunlaşma bekleme bilinçlenme ve tabii ki bunun yanında cesaret kararlık fedakârlık gerekmiştir.

Dört gün süren tanıtım günlerinin hazırlığı dört aydan fazla sürmüştür. Bu süreçte Çoruma sekiz defa gidilmiştir.

Bu süreç içerisinde dedikodu üretmeden sadece iş üreten Emeği geçen Atatürk Kültür Merkezinde nöbet tutan, ziyaret eden, dua eden tüm kardeşlerimize tekrar tekrar şükranlarımızı sunarım.

*Çorum tanıtım günlerinden sonra yaklaşık 200 sayfa kitabı çıkarılarak tarih sahnesine bu günler önemli bir not olarak düşülmüştür.

Söz uçar yazı baki kalır düsturundan hareket ederek hazırlanan bu kitap Ankara’mızda ve Memleketimizde ilgiyle karşılanmış ve dağıtımı devam etmektedir.

* Kıymetli Hemşerilerim Değerli Büyüklerim Federasyonumuz hizmet binası açılışı görkemli bir törenle yapılmış hizmet kalitesi yükseltilmiştir. Çok sayıda davetlinin katıldığı açılışımızı TBMM Başkanı Sn Cemil Çiçek Bey yapmıştır. Yanlış anlaşılmalara meydan vermeden yapılan bir şakayı sizlerle paylaşmak isterim. Hemşerilerimizin söylediği benimde hoşuma giden Çorumlular Çankırı Caddesinden Çankaya ya taşınmışlardır ifadesi manidardır.

*Her semtte bir Çorumlular Derneği kurulma çalışmaları tamamlanmıştır.

*Gölbaşı Çorumlular derneğimizin güzel bir etkinliği olmuş Federasyon olarak gerekli destek sağlanmış ve protokol listesinin zenginleştirilmesi için gerekli çaba gösterilmiş ve çok şükür başarılı olunmuştur.

*Derneklerimizin Genel kurullarına katılım için çaba sarf edilmiş aynı güne denk gelenlere nöbetleşe katılım sağlanmıştır. Çorumun Köyleri unutulmamış köy derneklerimizin şenliklerine katılım sağlanmıştır.

*Ankara’da Kurulu bulunan diğer hemşeri federasyonlarıyla Çorum Dernekler Federasyonu Sekretaryasında toplantılar başlatılmıştır. 20 ili kapsayan bu toplantılar ve birliktelikler halende devam ettirilmektedir.

*İlçelerde ki derneklerimizin açılışları takip edilerek katılım sağlanmıştır.

*Mamak Belediyesi ve Keçiören belediyesi tarafından tahsisi yapılan alanlar teslim alınarak derneklerimizin istifadelerine sunulmuştur.

*Ankara’da Kurulu diğer hemşeri federasyonlarının tanıtım günlerine katılım sağlanmıştır.

Sevgili Hemşerilerim bu dönem hep beraber yapmayı planladığımız faaliyetler ise;

*Atatürk Kültür Merkezi ile yapılan protokol ile 4-10 Kasım tarihleri arasında Çorum tanıtım Günlerinin 2.si programlanmıştır.

Bu amaçla hazırlık çalışmaları başlatılmıştır. Herkese ama herkese görev düşmektedir.

 Lütfen takviminize bu tarihleri not ediniz.

 Bu dönem hedefimiz 500 bin herkes hesabını ona göre yapsın.

*Ramazan hazırlıkları başlatılmış Keçiören’deki geleneksel ramazan iftarımız 19 Temmuz Cuma günüdür.

Mamak iftar günümüz tahmini bir hafta sonra 26 Temmuz Cuma günüdür.

*Hep içimde yapmayı arzu ettiğim önemli bir şey de Üniversitede okuyan gençlerimize bur vermektir. İmkânlarımızı zorlayarak üniversite öğrencilerimize Burs vermeyi planlamaktayız.

Değerli hemşerilerim.

Yönetimdeki etkinliği artırmak daha çok arkadaşımızla hizmet çıtasını yükseltmek daha çok arkadaşımızın maddi ve manevi olarak katkılarını sağlamak için Dernek Başkanlarımızdan oluşan Başkanlar Kurulu oluşturmuş bulunmaktayız.

Başkanlar Kurulumuz bizi daha dinamik daha dingin bir seviyeye taşıyacaktır. Bu sayede her derneğimiz eksiksiz bu kurulda temsil edilecektir. Yapılan uygulama ile derneklerimiz federasyonda temsil edilmiyor dedikodusunun da bir anlam ifade etmediğini herkes görmüş olacaktır.

Kıymetli hemşerilerim

Aramıza yeni katılan derneklerimize aramıza hoş geldiniz diyorum. Kuruluşunu tam olarak yetiştiremeyen bazı derneklerimiz genel kuruldan sonra aramızda olacaklardır.

Değerli Hazirun  Sevgili Hemşerilerim..

Biz inanıyoruz ki bu bir hizmet yarışıdır.

Amaç hizmet çıtasını bulunduğu yerden biraz daha ileriye götürebilmektir.

Seçildiğimiz günden beri evimizden, Çocuklarımızdan ailemizden ekmek kapımız işimizden ve bulunduğumuz sosyal ortamdan vakit ayırarak Federasyonumuza hizmetin çabası ve gayretindeyiz.

Tabii ki tüm hemşerilerimizden aynı derecede fedakârlık beklemek doğru olmaz.

 Maddi anlamda bir emek ve çaba sarf edemeyen hemşerilerimizden bu hizmetlerin daha iyi yapılması yönünde dualarını beklemekteyiz.

Hiçbir şey yapmayan bu hizmetler için duayı bile esirgeyen dostlarımızdan ise:

 Büyük İskender ile ünlü düşünür Romen Diyojen arasında geçen diyalogu hatırlatarak güneşimden çekil yeter diyoruz.

Gölge etmeyin başka ihsan isteyiz diyoruz. Dedikodu etmeyin başka bir şey istemeyiz diyoruz. Hasetlik yapmayın fitne çıkarmayın diyoruz. Ankara’daki Çorumluların birliğine engel olmayın diyoruz.

Kalbinizden kini, nefreti, kıskançlığı atın hoş görüyü sevgiyi samimiyeti doldurun diyoruz. Sizleri de kazanmamız gerekiyor;

Çünkü sizleri kardeşlerimiz olarak görüyoruz

 Çünkü bizim gönlümüz ummanlar deryalar gibi,

Diyoruz.

Sevgili hemşerilerim

Konuşmamın sonuna yaklaşırken siz kıymetli kardeşlerimden hemşerilerimden tekrar tekrar kendilerine, davalarına, birliklerine, beraberliklerine sahip çıkmalarını istiyorum.

Bunu kendileri adına değil umut vaat eden gelecek nesiller adına yapmalarını rica ediyorum.

Genel Kurulumuzun hayırlara vesile olmasını diliyorum.

 Genel Kurullar bir yenilenme süreçleridir. Bu süreçlerde emeği geçen çok kıymetli dostlarımız kardeşlerimiz oldu.

Ben Emeği geçen Kardeşlerime hemşerilerime teşekkür ediyorum. Sizde taktir edersiniz ki buralar nöbet yerleridir bazı arkadaşlarımız biraz mola vermeleri gerekebilir ve de bazı arkadaşlarımız heyecanla yeni göreve talip olacaklardır.

Emeği geçenlere sonsuz şükranlarımı teşekkürlerimi sunuyorum.

 Bu davadan kopmak mümkün olmaz kimsede kopmayacaktır.

 Kopmasına da müsaade etmeyeceğiz. Herkese ama herkese ihtiyaç var.

 Kimse kenara çekilmesin arar bulurum merak etmeyin. Benden kaçamazsınız. Haberiniz olsun.

Başlamış birlikteliği artan bir tempoyla devam ettireceğiz inşallah.

Gayret bizden destek siz kıymetli hemşerilerimizdendir.

Genel Kurulumuzun Çorum’umuza, Ankara’mıza ve Güzel ve yalnız Ülkemize hayırlara vesile olmasını diliyor. Emeği geçenlere teşekkürlerimi şükranlarımı sunuyorum.

Yolumuz ve Bahtımız açık olsun.

Allaha emanet olun.

 

   |  Bu haber 6411 defa okunmustur.

Paylaş

Federasyon Faaliyetleri  KATEGORiSiNDEN HABERLER

7.Olağan Genel Kurulunda Hayri Çağır Federasyon başkanı seçildi

7.Olağan Genel Kurulunda Hayri Çağır Federasyon başkanı seçildi Derneğimiz 7.Olağan Kurulu Altınpark-Çorum Konağında gerçekleştirildi. Genel kurula tek aday olarak seçime giren Ha...

ÇORUM DERNEKLER FEDERASYONU 7. OLAĞAN GENEL KURULU

ÇORUM DERNEKLER FEDERASYONU 7. OLAĞAN GENEL KURULU Federasyonumuzun 7. Olağan Genel Kurul toplantısı aşağıdaki gündem maddelerini görüşmek üzere 26.05.2019 Pazar günü...

Federasyondan Mamak Çorumbular derneğine ziyaret

Federasyondan Mamak Çorumbular derneğine ziyaret Ankara Çorumlu Dernekler Feerasyonu Genel Başkanı hayri Çağır ve beraberindeki heyet Mamak Çorumluklar derneğini zi...

Federasyon Keçiören Müteahitler Birliğini ziyaret etti

Federasyon Keçiören Müteahitler Birliğini ziyaret etti Çorumlu Dernekler Federasyonu yöneticileri Keçiören Müteahitler Birliğini ziyaret ederek gündemi değerlendirdi.

4.Çorum Tanıtım Günleri Hazırlıkları Başladı

4.Çorum Tanıtım Günleri Hazırlıkları Başladı Ankara Çorumlu Dernekler Federasyonu tarafından geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirilen Tanıtım Günlerinin bir yenisi ...

Federasyon Gençlik Kolları Faliyette

Federasyon Gençlik Kolları Faliyette Bir süre önce kuruluşunu tamamlayan Genç Çorum Ankara Çorumlular Federasyonunun Gençlik Kolları birimi olarak görev...

Başkan Fethi Yaşar'a Çorum manzaralı pano hediye edildi.

Başkan Fethi Yaşar'a Çorum manzaralı pano hediye edildi. Düzenlene kahvaltıda Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’a Ankara Çorumlu Dernekler Federasyonu tarafından öz...

Çorumlular Başkan Fethi Yaşar'ın kahvaltıda misafiri olacak

Çorumlular Başkan Fethi Yaşar'ın kahvaltıda misafiri olacak Ankara Çorumlu Dernekler Federasyonuna bağlı Yenimahalle Çorumlular derneğinin sabah kahvaltısı gündeme girecek.

Ankara Çorumlu İşadamları Birliği görkemli törenle hizmete açıldı

Ankara Çorumlu İşadamları Birliği görkemli törenle hizmete açıldı Ankara’da ki Çorumlular Federasyon çatısı adlında gerçekleştirdikleri birlik beraberliği başka alanlara da taşımaya...
Latif RAMAZAN Latif RAMAZAN
ARTIK BİZİM DE BİR ''TANITIM GÜNÜ'' MÜZ VAR
Aydın Tufan Aydın Tufan
Hemşehrilerim

TANITIM GÜNLERİ


TKDK Bilgi

FACEBOOK SAYFAMIZ

ZİYARETÇİ DEFTERİ


Tüm fotoğraflar

  FEDERASYONUMUZUN GELENEKSEL İFTAR YEMEĞİ
 

FEDERASYONUMUZUN GELENEKSEL İFTAR Y

İzlenme:102625

   
  KEÇİÖREN'DE İFTAR YEMEĞİ
 

KEÇİÖREN'DE İFTAR YEMEĞİ

İzlenme:41157

   
  EMEĞİ GEÇENLER ÖDÜLLENDİRİLDİLER.
 

EMEĞİ GEÇENLER ÖDÜLLENDİRİLDİLER.

İzlenme:284791

   
  BASINDA TANITIM GÜNLERİ
 

BASINDA TANITIM GÜNLERİ

İzlenme:383650

   

Tüm videolar

  Ankara Çorumlu İşadamları Birliği görkemli törenle hizmete açıldı
 

Ankara Çorumlu İşadamları Birliği g

İzlenme:5100

   
  Genel Başkanımız Hayri ÇAĞIR Aydın TUFAN ile Gündem Özel Programında
 

Genel Başkanımız Hayri ÇAĞIR Aydın

İzlenme:10180

   
  Çorum Doğanlar Köyü Zekes
 

Çorum Doğanlar Köyü Zekes

İzlenme:11990

   
  Davetsiz Misafir-Çorum
 

Davetsiz Misafir-Çorum

İzlenme:9677

   

SON YORUMLAR

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

  EZAN VAKTİ

  ÖNEMLİ LİNKLER

 • Çorum Valiliği  
 • Çorum Belediyesi
 • Çorum Adliyesi 

 • Çorum M.Vekili Salim Uslu 
 • Çorum Ticaret ve Sanayi Odası
 • Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği
 • Ay Haber
 • Çorum Hakimiyet Gazetesi 
 • Çorum Gazetesi
 • Çorum Şehir Portalı  
 • Resmi Gazete  
 • E-Devlet Web Sitesi  
 • Tarım Bakanlığı Portalı    
 • Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğü    
 • Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü    
 • Teşkilatlanma ve Destekleme Genel Müdürlüğü    
 • Türkiye Ziraat Odaları Birliği    
 • Toprak Mahsulleri Ofisi    
 • Strateji Geliştirme Başkanlığı    
 • Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü    
 • Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Koordinasyon Daire Başkanlığı    
 • Yayın Dairesi Başkanlığı    
 • Et ve Balık Kurumu    
 • Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü    
 • Tarım Reformu Genel Müdürlüğü    
 • Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu    
 • Dernekler         
 • Sivil Toplum Kuruluşları    
 • Vergi Kimlik No    
 • İnternet Vergi Dairesi    
 • Devlet Planlama Teşkilatı     
 • Vergi Daireleri    
 • Motorlu Taşıtlar Vergisi    
 • Telefon Rehberi    
 • İhaleler    
 • Bankalar        
 • Siyasi Partiler    
 • Üniversiteler    
 • Sağlık Bakanlığı    
 • Emekli Sandığı    
 • Adalet Bakanlığı    
 • Emniyet Genel Müdürlüğü     
 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı    
 • Bakanlıklar    
 • Valilikler    
 • Belediyeler    
 • Kaymakamlıklar    
 • Silahlı Kuvvetler    
 • Haber Kaynakları        
 • Elçilik - Konsolosluklar    
 • Avrupa Birliği    
 • K.K.T.C.
 •     

  SAYAÇ